امکانات و تنظیمات  
آیا می توان فایل و یا مسیر خاصی را مشخص نمود تا آنتی ویروس آنرا اسکن نکند؟
تاریخ درج: 1389.03.20 / شماره شناسه سوال:  60101
مشخص نمودن یک فایل و یا یک مسیر خاص به منظور عدم بررسی آن توسط نرم افزارهای ضد ویروس، یکی از بخشهای مهم هر نرم افزار ضد ویروس می باشد که اصطلاحا به آن (Exclusions) گفته می شود. لازم به ذکر است معمولا فایلهای کرک نرم افزارها و یا فایلهای اجرایی نرم افزارهای ایرانی بدلیل عدم استاندارد سازی مناسب ممکن است سبب شود نرم افزارهای ضد ویروس آنها را به عنوان بدافزار (Malware) شناسایی نموده و اقدام به حذف و یا بلوکه نمودن آن نمایند. نرم افزارهای شرکت "ESET" نیز دارای این قابلیت بوده و کاربران می توانند در صورت نیاز به روش زیر از آن استفاده کنند:
1- نرم افزار امنیتی شرکت "ESET" را با کلیک بر روی آیکن آن در نوار وظیفه ویندوز (مطابق تصویر شماره 1) روی صفحه باز کنید.

(تصویر شماره 1)
2- با فشردن دکمه "F5" از روی صفحه کلید وارد صفحه تنظیمات نرم افزار شوید. در پانل سمت چپ سر شاخه "Exclusions" را انتخاب نموده و در پانل سمت راست دکمه "Add" را (مطابق تصویر شماره 2) کلیک نمایید.

(تصویر شماره 2)
3- پس از مراحل فوق پنجره انتخاب (مطابق تصویر شماره 3) باز شده و کاربر می تواند فایل، پوشه، و درایو موردنظر خود را انتخاب کرده و با کلیک گزینه "OK" آنرا به فهرست "Exclusions" اضافه نماید. لازم به ذکر است کاربر می تواند از کاراکترهای "?" و "*" به منظور عملیات فیلترینگ فایلها نیز استفاده کند.

(تصویر شماره 3)
4- مرحله شماره 2 را به ازاء هر یک از فایلها، پوشه ها و درایوهای موردنظر خود تکرار کرده و در نهایت پس از مشاهده فهرست تکمیل شده (مطابق تصویر شماره 4) گزینه "OK" را کلیک کنید و نرم افزار امنیتی خود را ببندید. لازم به ذکر است با استفاده از گزینه های "Remove" و "...Edit" می توانید موارد انتخاب شده را حذف و یا ویرایش نمایید.

(تصویر شماره 4)