پاکسازی و اسکن رایانه  
نحوه اسکن کردن رایانه در محیط "Safe Mode" چگونه است و چه مزایایی دارد؟
تاریخ درج: 1389.03.13 / شماره شناسه سوال:  40101
محیط "Safe Mode" محیطی است که در آن سیستم عامل با کمترین سرویسهای ممکن اجرا شده و کمترین منابع سیستمی را در اختیار می گیرد. این حالت بهترین بستر ممکن جهت اسکن و پاکسازی رایانه کاربر از فایلهای آلوده موجود در آن می باشد.
توصیه می گردد کاربرانی که به تازگی اقدام به نصب نرم افزارهای امنیتی شرکت "ESET" کرده اند با استفاده از این روش  رایانه خود را اسکن نموده  تا از وجود فایلهای آلوده قبلی اطمینان حاصل کنند. همچنین بعضا ممکن است کاربران با فایلهای آلوده ای مواجه گردند که نرم افزارهای امنیتی مذکور در حالت معمول ویندوز قادر به پاکسازی آنها نباشد و لازم است تا با استفاده از این روش اینگونه آلودگی ها نیز مرتفع گردند. به این منظور موارد زیر را به ترتیب دنبال نمایید:
1- قابلیت "System Restore" در سیستم عامل را غیر فعال نمایید. (رجوع شود به شناسه سوال 55101)
2- رایانه خود را "Restart" نموده و  در هنگام راه اندازی مجدد دکمه "F8" صفحه کلید را چندین مرتبه فشار دهید تا وارد محیط "Windows Advanced Options menu" گردید سپس (مطابق تصویر شماره 1) با استفاده از دکمه های جهتی صفحه کلید روی گزینه "Safe Mode" رفته و کلید  "Enter" را بزتید.

(تصویر شماره 1)
3- پس از این مرحله وارد صفحه دیگری خواهید شد و لازم سیستم عامل خود را انتخاب نموده (مطابق تصویر شماره 2) و دکمه "Enter" را بزنید در نهایت رایانه شروع به راه اندازی در محیط "Safe Mode" می گردد و پیامهایی را نمایش میدهد (مطابق تصویر شماره 3) منتظر بمانید تا به صفحه ویندوز وارد گردید.

(تصویر شماره 2)

(تصویر شماره 3)
4- قبل از ورود به صفحه اصلی ویندوز سوالی از شما پرسیده می شود که در حالت گزینه "OK" را انتخاب نموده تا وارد محیط ویندوز گردید.
5- اکنون می بایست نرم افزار امنیتی را اجرا کرده و اقدام به اسکن رایانه نمایید. بدین منظور وارد منوی "Start" ویندوز شده و با توجه به نوع نرم افزار امنیتی خود با استفاده یکی از مسیرهای زیر آنرا اجرا نمایید.
نام نرم افزار مسیر اجرایی
ESET NOD32 Antivirus All Program -> ESET -> ESET NOD32 Antivirus -> ESET NOD32 Antivirus
ESET Smart Security All Program -> ESET -> ESET Smart Security -> ESET  Smart Security
6- پس از اجرا نمودن نرم افزار با توجه به مسیر اجرایی اجرا شده قبل از شروع به اسکن (مطابق تصویر شماره 4) تاییدیه ای از کاربر پرسیده می شود که در این قسمت گزینه "Yes" را انتخاب نمایید.

(تصویر شماره 4)
7- پس در نهایت عمل اسکن (مطابق تصویر شماره 5)شروع می گردد. این عملیات بسته به حجم اطلاعت موجود در رایانه ممکن است چندین ساعت بطول بیانجامد و در پایان پیغام اتمام اسکن را به کاربر نمایش میدهد. خواهشمند است تا ظاهر شدن پیغام منتظر بمانید.

(تصویر شماره 5)