خرید محصولات شرکت "ESET"  
چه تفاوتی میان نسخه های غیر معتبر (کرک) موجود در بازار و نسخه های تجاری نرم افزارهای شرکت "ESET" وجود دارد و به چه دلیل کاربران ملزم به خرید نرم افزارهای رجیستر شده می باشند؟
تاریخ درج: 1389.03.05 / شماره شناسه سوال:  20102
نرم افزارهای ضدویروس بعلت انجام نقش حفاظت رایانه ها از اهمیت زیادی برخوردار می باشند هرگونه ضعف و نقصان در کارکرد آنها صدمات جبران ناپذیری به اطلاعات موجود در هارد دیسک کامپیوتر وارد می آورد. نسخه های کرک شده با مسائل و مشکلات مختلفی روبرو می باشند که در زیر به ذکر تعدای از آنها اشاره می گردد:
1- نسخه های کرک شده معمولا از دستکاری نسخه های آزمایشی قدیمی نرم افزارهای ضد ویروس تهیه می گردند حال آنکه نسخه های آزمایشی خود دارای کاستی های متعددی می باشند، از جمله  هوش مصنوعی در آنها به مقدار قابل ملاحظه ای تضعیف گردیده است و دیگر آنکه هنگام برخورد با فایل آلوده با آنکه فایل قابل پاکسازی ویروسی (Clean) می باشد اما گزینه حذف فایل (Delete) فعال می باشد و فایل موردنظر از روی رایانه کاربر حذف خواهد گردید. این موضوع بعضا سبب از کار افتادن سیستم عامل نیز می گردد.
2- نسخه های کرک در هنگام روزآمد شدن فقط مخزن ویروس را روزآمد می نمایند و از روزآمد نمودن ماژولها و بخشهای کلیدی نرم افزار که الگوریتم مبارزه با ویروسها را تغییر میدهد عاجز می باشند.
3- هر لحظه ممکن است مخزن ویروس و پایگاه داده نرم افزار ضد ویروس کرک شده  قطع گردد و تهیه نسخه جدید معمولا با وقفه روبرو خواهد بود. این وقفه ریسک و احتمال آلودگی رایانه کاربر و یا شبکه را افزایش خواهد داد و صدمات ناشی از آن گاه غیر قابل جبران خواهد بود.
4- مسیر روزآمد کردن مخزن ویروس در نسخه های آزمایشی با مسیر آن در نسخه های تجاری متفاوت بوده و با تاخبر بیشتری روبرو است لذا به همان اندازه  ریسک کاربران افزایش می یابد.
5- بعضی از شرکتهای سودجو اقدام به راه اندازی سرورهای روزآمد کننده غیر قانونی نموه اند و کاربران را وادار به استفاده از آنها جهت به روز رسانی نرم افزارهای ضد ویروس خریدار شده خود می نمایند. لازم به ذکر است  که این نحوه به روز رسانی تنها در نسخه های قدیمی امکانپذیر بوده و در نسخه های جدید (5 به بالا) غیر ممکن می باشد. بدیهی است در نسخه های قدیمی قدرت ویروس یابی نسبت به نسخه های جدید در سطح بسیار پایینتری قرار دارد. ضمنا در این نحوه به روز رسانی نسخه نرم افزار و ماژولهای آن روزآمد نمی گردند.
6- استفاده از نرم افزارهای کرک شده نوعی سرقت معنوی و اینترنتی محسوب می گردد و این امر در شان یک ایرانی به لحاظ ملی و مذهبی نمی باشد.